Kripto Para Ve Bitcoin

AnasayfaHaberiniz Olsun.Kripto Para Ve Bitcoin

Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin son zamanlarda adını daha bir sıklıkla duyduğumuz bir kavram ve neredeyse insanların, nasıl yani senin coinin yok mu? Şeklinde birbirlerine küçümser bakışlar atma kıvamına gelecek. Çünkü artık teknoloji çağındayız ve insanlar bu denli teknolojiyle iç içe oluyorken özellikle teknolojinin göbeğine oturmuş olan coin, token, kripto para, blockchain ya da blok zinciri gibi kavramlara da yabancı olmayı anlamlandıramıyor. İşte bu sebepten konuya yabancı olanlara ya da eksik kalanlara kısa bir aktarım sağlamak isteriz. Kavramsal olarak açıklayacak olursak, Bitcoin kripto para ödeme sistemidir. Sistem 2008 yılında adını; ne yaptığını, projenin ne olduğunu, White paper dediğimiz dokuz sayfalık bir pdfle duyurduğu bir sistemdir. Ancak yazıyı kimin yazdığı belli olmayan yazının üzerinde yalnızca Satoshi Nakamoto adının bulunduğu bir belgedir. Satoshi Nakamoto ise hala bir kişiye mi yoksa bir gruba mı ait olduğu bilinmeden gizemini korumaya devam ediyor. Belgenin başlık kısmında belirtildiği üzere kişiden kişiye elektronik para sisteminin ne olduğu, içerisinde hangi projeleri barındırdığı yer almaktadır.

Kripto Para Nasıl Bir Sistemdir

 

Sistem belli bir merkez olmadan dağınık yapıda oluşturulmuş bir sistemdir. Yani sizi denetleyen merkezi bir yapı bulunmamaktadır. Biliyorum biraz karmaşık gelmiş olabilir. Bu durumda bu sistem merkezi bir denetleyen olmazsa güvenilir gelmeyebilir ancak tam olarak öyle değil sistemde denetleyen var ama bu denetleyen olayın merkezinde değil. Örneğin; bir meclis kurulmuş ve siz bu mecliste para alışverişi yapıyorsunuz. Tabi bu mecliste bulunan herkes bu alışverişi kaydetmek mecburiyetindedir. Siz birine 1 dolar para verdiyseniz meclisteki herkes bu bir doların sizden x kişisine aktarıldığını bilir ve x kişisinin de hesabında + 1 dolar para olduğunu bilir. Bu şekilde sistem daima kendini teyit eder. Böylece kimse mecliste para kaçıramaz ya da kendisinde daha fazla para olduğunu söyleyemez. Çünkü her şey dökümansal olarak işlenmektedir. Elbette ki aklınıza şöyle bir soru gelebilir; bu mecliste bulunan insanların ne karı var işi gücü yok mu benim hesabımı tutsun merkezi sistem de adam hesabı tutuğu için alıyor parasını diyebilirsiniz. Hemen açıklayalım bu soruyla sistemin bir başka konusunun kapısı aralanmış oluyor. Sistem kendi meclisinde bulunan bu kişilere şöyle bir şey sunuyor eğer benim iş yükümü hafifletir doğrulama yapmam için bana yardımcı olursanız bu sayede siz de kazanırsınız işte kazanmış oldukları bu para dijital paradır. Kişiler bu doğrulamayı yaparak dijital madencilik yapmış olurlar.

Şimdi sistem yavaş yavaş kafamızda oturmaya başladıysa tekrar konumuza yani bitcoin kavramına dönelim. Bitcoin aslında bu sistemde var olmuş bir coindir. Dünyada bu sisteme dâhil olmuş 5500’ün üstünde olan coinden biridir. Sizler de bu coine dâhil oldukça ortaya bir blockchain yani blok zinciri çıkmaktadır. Bitcoin bunların belki de ilki olduğu için adından daha çok söz ettirmektedir ve kişilerce tercih edilmiştir. Ardından kendini ispatlamaya çalışan coinler ise ondan daha donanımlı olduklarını ve insanların kendilerini neden tercih etmeleri gerektiğini sundukça diğer coinlere de ilgi artmıştır. Bu da merkezsiz, dağınık yapıda olan sistemin içerisindeki işleyişi, hızı, güveni göstermektedir.

Eğer siz de bu sistemde yer almak isterseniz kendinize bir hesap kurmanız gerekmektedir. Hesapta artık size ait şifreleme yöntemiyle korunan bir alan mevcut bir kasa ya da cüzdan olarak nitelendirebileceğiniz iki farklı anahtara sahip olursunuz bir anahtarla yalnızca sizin işlem yapabilmeniz sağlanırken (para alma, verme gibi) diğer anahtarla denetleyiciler hesabınızı kontrol edebilmektedir( ne zaman, ne kadar para çıkışı girişi olmuş gibi).  

Bitcoin Neden Bu Kadar Gündemde

Bitcoin aslında 2008 yılında adını duyurmuş olmasına rağmen özellikle son zamanlarda insanlar tarafından kendisine ciddi bir yönelim vardır. Bunun özüne baktığımız zaman insanların aslında finansal yönelimden ya da konuya ilişkin yetkin bir donanıma sahip olduklarından değil de tamamen popüler kültürün insanları yönlendirmesiyle olduğunu söyleyebiliriz. Ulaşılması zor olan ancak herkesin rağbet gösterdiği şey daha da yükselir ki bitcoin de tam olarak bunu göstermektedir. Piyasada bulunan fiat money dediğimiz elimizle tutabildiğimiz yasal olarak devletler tarafınca bastırılan izinsiz çoğaltılamayan paralar merkez bankalarının tekelinde ve ne kadar basılacağına merkezi sistem tarafından karar verilmektedir. Hani derler ya az çoktur çok da az işte tam olarak bu durumu açıklamaktadır. Merkez bankasının piyasaya sürdüğü çokça para değeri düşen azalan paradır. Ancak piyasada az bulunan para tıpkı bitcoin gibi değeri yükselen çok olan paradır. Tıpkı bir altın gibi değerli ancak altından tek bir farkı var altınların dünyada ne kadar bulunduğu sonunun ne zaman geleceği bilinmemektedir. Bitcoin ise dünya da 21 milyon tane olana kadar üretilmeye devam edecek ve sistem işi her geçen gün daha da zorlaştırmaktadır. Peki, ne zaman son üretim gerçekleşecek derseniz. 2140 yıllarında son bitcoinin üretilmesi beklenmektedir.

 


Powered by WISECP
Top