Ambalaj Üretimi

AnasayfaYazılarAmbalajAmbalaj Üretimi

Ambalaj Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Ambalaj nedir? Ne işe yarar? Ambalaj, görsel bir satış görüşmesidir. Ürünü dış etkenlerden korur. Zedelenme, ıslanma ve çarpma gibi fiziksel hasarları minimuma indirger. Ambalajlama üzerinde yazan firma bilgisi, ağırlık, fiyat, üretim ve son kullanım tarihleri, ürün içeriği gibi bilgiler, satış yapan firma ve tüketiciye büyük kolaylık sağlar.

Ambalaj fonksiyonları olarak;

  • Koruma
  • Kolaylık sağlama
  • Bilgi verme
  • İletişim ve tutundurma
  • Fiyatlandırma

Gibi önemli unsurları ele alabiliriz.

Ambalaj Nasıl Üretilir? Ambalaj Çeşitleri Nelerdir?

Ambalaj nasıl üretilir? Ambalaj çeşitleri nelerdir?  Ambalaj üretiminin ilk adımı ürünü tanımaktır. Ürün nitelikleri belirlenerek, ambalaj üretim stratejisi oluşturulur. Öncelikle, ürünün nitelik ve içeriğine uygun olan malzeme seçilir. Bu aşama ürün sağlığı ve kullanılabilirlik bakımından çok önemlidir. Ürün hedef kitlesi analiz edilerek, grafik tasarım ekibiyle birlikte üretilir.

Ambalaj, ürün ve markanın iletişim aracı olduğundan, kendini satabilecek özellikte donatılmalıdır. Reklam piyasasındaki hareketliliği sağlama, satış oranını arttırma ve tercih eğilimlerini belirlemede büyük rol oynar.

Birincil Ambalaj Nedir?

Birincil ambalaj, satış ambalajı olarakta bilinmektedir. Satış noktasından tüketiceye sunulan ürünü çevreleyen ambalajdır. Ürünle direkt temas halindedir.

İkincil Ambalaj Nedir?

İkincil ambalaj yani dış ambalaj, birden çok ambalajı bir arada tutacak şekilde tasarlanmıştır. Ürünler ayrıldığında herhangi bir değişim söz konusu değildir. Ürünleri gruplandırarak, kolay taşıma imkanı sunmaktadır.

Üçüncül Ambalaj Nedir?

Üçüncül ambalaj diğer adıyla nakliye ambalajı, ürünlerin hasar görmemesi için ikincil ambalajların taşınmasında kullanılır.

Günümüzde ürün rekabetinde farklılık yaratmak için ambalaj tasarımı ön planda tutulmalıdır. Grafik tasarımının üç boyutlu ürünü olan ambalaj, birçok işleve sahiptir.

Ambalaj tasarımı nasıl yapılır?

Ambalaj tasarımı, marka, renkler, görsel, metin ve dokulardan oluşmaktadır. Görseller, metinden daha fazla akılda kalıcıdır. O yüzden ürün görselleri üzerinde titizlikle çalışılması önerilir.

Tasarımda bilgi içeren iki öge bulunmaktadır. Bunlar fotoğraf ve illüstrasyondur. Ambalajlarda renk seçimleri, tüketicilerin duygu ve düşüncelerini etkiliyerek satın almaya yönlendirir. Ürün piyasaya sunulduğunda, her mekanda çekici etkisini göstermelidir.

Tasarımlar, ürün ve firmaların kurumsal kimliğini yansıtırlar. Hedef kitlenin beklentilerine yönelik tasarımlar, ürünü daha çekici kılar. Ürünün aidiyet hissi yaratması ve dikkatleri üstüne çekebilmesi, işletmelerin kar oranını dolaylı olarak etkiler. Bir ambalaj tasarımına yaratıcı fikirler uygulamak, işletmeleri rakiplerinden ayırır. İyi bir ambalaj markayı vurgular!

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hakkında

Dünya Ambalaj Sektörü, ambalaj üretiminde minimum malzemeyle yüksek kaliteyi hedefler. Böylelikle,  daha az enerji ve doğal kaynak kullanımı sağlanır. Ambalajda en düşük ağırlığa ulaşmak ve tehlikeli madde içeriğini en aza indirgemek asıl amaçtır. Bu amaç, AB Ambalaj Atıkları Direktifiyle de desteklenir.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği de benzer maddeler içerir. EN TS 13428 standardı kaynak azaltarak önleme çalışmasıdır. Ambalajlarda önleme çalışmaları, ambalaj üretimi yapan firmalar tarafından takip edilir. Az kaynak kullanım yönergeleri, üreticiye maliyet kaleminde fayda sağlar.

Gelişen teknoloji desteğiyle, ambalaj üretiminde proses ve hammadde düzenlemeleri sağlanarak, üst kaliteye ulaşılabilir. Böylelikle karton, plastik, metal, ve cam sektörleri, ambalajlarının ağırlığını azaltma yönünde çalışmalarına hız vermektedir.

 

 

 


Powered by WISECP
Top