Bilişim Teknolojileri

AnasayfaYazılarBilişim SektörüBilişim Teknolojileri

Bilişim Sektörü Nedir? Bilişim Teknolojileri Neleri Kapsar? Bilişim Teknolojilerinin Kullanıldığı Alanlar

 

 Bilişim sektörü, bilgisayar üzerinden kapsamlı işlemleri gerçekleştiren sektördür. Teknolojinin gelişim aşamalarıyla birlikte, birçok işlem hızlı bir şekilde bilgisayarlarla halledilebilmektedir. Bizimde içinde yer aldığımız bilişim sektörü hizmetlerini internet üzerinden sağlayarak, vakit ve maddi kazanım elde edebilir.

 

Günümüzde bilişim teknolojileri, yoğun iş düzenlemeleri sağlayarak, farklı iş imkânları sunar. İnternet üzerinden gerçekleştirilen hizmet ve ürün satışları, müşteri kitlesini arttıran kapsamlı bir sektördür. Bunların yanında, işletme hizmet ve verileri bilgisayarda toplayarak, denetlenmesini ve kısa-uzun vadeli planlara yön verilmesini sağlamaktadır. Haberleşme, Bilim, Bankacılık, Eğitim, İletişim, Savunma sanayii gibi alanlar, bilişim sektörü alanları içerisinde yer alır.

Bu alanların sıklıkla kullandığı bilişim teknolojisi araçları;

 • Akıllı telefon
 • Akıllı araba
 • GPS sistemleri
 • Güvenlik sistemleri
 • MOBESE
 • X-RAY cihazları
 • Araç takip sistemleri
 • Tomografi
 • Yazarkasa, post cihazları

Bu araçlar verilerin toplanması, işlenmesi, analizi sonucunda ürün ve hizmet modellerinin tasarlanıp geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bilişim Teknolojileri Kategorileri

 

Bilişim sektörü bakımından hayati önem taşıyan 4 ana kategoriyi şu şekilde ifade edebiliriz.

 • Yazılım
 • Donanım
 • Hizmetler
 • Ekipmanlar

Bilgi teknolojilerinin birçok yararından bahsetmek mümkündür. En işlevli faydalarından biri de şirket içi verimliliğin sağlanmasıdır. Gerekli ölçümler oluşturularak, operasyonel çalışmalardan, müşteri portföy bilgisine kadar analizler gerçekleştirilebilir. Elde edilen veriler sonucunda yeni projeler geliştirilerek, işletmelerin müşteri odaklı olması sağlanabilir.

Bilişim Teknolojilerinin Önemi

 

Geçtiğimiz yıllarda silah gücüne dayanan gelişmişlik düzeyleri, artık bilişim sektörüne eğilim göstermiştir. Devletlerin gerçek silahı, teknolojide sağladığı öncü adımlar olmuştur. Ülke içerisinde teknoloji ağı geliştikçe, hayal gücü de yeni boyutlar kazanır. Başarılı çalışmalar, yalnızca teknolojik araştırmalara dayandırılmaktadır. Yeni bir buluş, aynı anda bütün dünyada yankı oluşturabilmektedir. Bu alan, birçok kişinin istihdamına da olanak sağlar.

 

Türkiye’ de Bilişim Sektörü

 

Bilişim sektörü verilerine göre, uzaktan eğitim ve çalışmaların yaygınlaşması sonucu, veri kullanımlarında artış gözlemlendi. Bu artış bilişim sektörüne de yansıdı. Telekonferans uygulamalarına ve bulut santral çözümleri hayatımızda oldukça fazla yer aldı.

Zorunlu sosyal mesafe ve sanal ortamda yaşanan hayat, tüketicilerin davranışlarını etkilerken, bilişim sektörüyle bağlantılı olan alanlara da talebi arttırdı. Sosyal mesafenin hayatlarımızda zorunlu hale gelişi, sağlık takiplerinin dahi sanal ortamda gerçekleşmesine sebep oldu.

Bilişim sektörü piyasasında yazılım, donanım ve hizmet bilişim alt sektörleri harcamaları bu süreçte desteğe ihtiyaç duymaktadır.

2020 yılından bu yana, sabit geniş bant ve mobil veri kullanımları %50’nin üzerinde artış gösterdi. Elektronik ve haberleşme sektörlerinin gelirleri %16 artarken, sektörün yatırımlarında %30 artış yaşandı.

 


Powered by WISECP
Top