Demir Doğrama Ve Ferforje

AnasayfaYazılarDemir DoğramaDemir Doğrama Ve Ferforje

Demir Doğrama Nedir? Ferforje nedir?

 

Demir Doğrama nedir? Ferforje nedir? Demir doğrama ya da ferforje, sanatkârın elinden demirin işlevli hale getirilmesidir. Ferforje bir sanattır. Demirin dövülme işlemiyle, estetik bir görünüm kazandırılmasıdır. Demir doğrama işleri dayanıklı ve uzun ömürlüdürler.

Son günlerde demir doğrama ve ferforje farklı anlamlar kazanmıştır. Sahip olunan teknik alt yapı aynı olsa da ferforje  hazır metallere daha çok eğilmiştir. Kapı bir demir doğrama işi sayılırken, balkonda ki burgulu ve çiçekli özel desenler ferforje olarak kabul edilir.

Demir Doğrama Nerelerde Kullanılır? Demir Doğrama Neden Tercih Edilir?

Demir doğrama nerelerde kullanılır, demir doğrama neden tercih edilir, hususları sektörlerin merak edilen konularıdır. Demir doğrama sektörü, hayatın birçok alanına hizmet etmektedir. Demir doğrama birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Fuar stantlarında, raf sistemlerinde, sanayi tesislerinde, imalat yapılan sektörlerde, sanatsal yapı ve mimari tasarımların vazgeçilmez ana malzemesidir.

Demir doğrama fiyatı diğer ürünlere kıyasla oldukça düşüktür. Kolay bulunabilmesi ve fiyat uygunluğu gibi sebepler, onun kullanım ağını genişletmektedir. Sağlam ve uzun ömürlü oluşları başlıca tercih sebebidir.  

Demir Doğrama Kullanım alanları şu şekildedir;

 • Apartman kapıları
 • Merdiven ve balkon korkulukları
 • Banklar
 • Masalar
 • Süs Eşyaları

Gibi ürünler demir doğramacı tarafından kaynak yardımıyla işlevli hale getirilirler.

Demir Doğrama Nasıl Yapılır?

Demir doğrama nasıl yapılır, demir doğrama ve ferforje, demirlerin kesilerek, özel şekiller verilmesiyle üretilirler.

Demirler, belirli ölçü ve ebatlarda üretilirler. Bunları ham haliyle kullanmak pek mümkün değildir. Usta bu demir profilleri, yapılacak işe göre konumlandırarak, gerekli ebatlarda ölçümlendirir. Bu hem taşınma işlemini kolaylaştırır hem de kullanım kolaylığı sağlar. Taşınma işlemi bitiminde, parçalar istenilen ürün haline getirilmek amacıyla şekil verilir.

Demir doğrama işi kaynak konusuna vakıf olmayı gerektirir. Farklı metaller için çeşitli kaynak teknikleri kullanılarak, istenilen ürün meydana getirilir. Bu iş bir balkon korkuluğu olabilir, bir reklam panosu ya da  asma tavan olabilmektedir. Demir doğrama teknik bilgi, tasarım yeteneği ve çok iyi derecede kaynak becerisi alanlarını içerir.

Metal, tasarım ve estetikle bütünleştirilerek işlevli bir hale getirilir. Bu yönüyle demir doğrama işini, sanat olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Düşünelim ki, elinizde altı metrelik demir profiller var. Bir demir doğramacı onu, bir kamelyaya, koltuk ya da şahane bir koltuğa dönüştürebilir.

Demir Doğrama Avantajları Nelerdir?

 • Uzun ömürlüdür.
 • Estetiktir.
 • Dayanıklıdır.
 • Bakımı kolay yapılır.
 • Uygun fiyatlıdır.
 • Kolay bulunur.
Demir Doğrama Firmaları

Demir doğrama firmaları ve Ferforje sektöründe toplam 806 adet kayıtlı firma bulunmaktadır. Bu firmaların profesyonel çalışma alanlarında farklılık gözlemlenebilmektedir. Bir kısım balkon, merdiven korkuluk gibi çalışmalar üzerinde yoğunlaşırken, bir kısım bank masa seri üretimlerini gerçekleştirir, bir kısmı da asma tavan gibi dekorasyon varyantları üzerinde çalışmalarda bulunur.

Sektörde Demir Doğrama Fiyatları

Demir doğrama ürünün çeşidi ve miktarı, kalitesi, kullanılan teknik gibi unsurlar demir doğrama fiyatları üzerinde değişkenlikler oluşturur. Bu mesleğin erbapları, sektörde usta kalfa hiyerarşisi kuralına göre yetiştirilmektedir. Ustanın deneyim ve bilgi birikimi de demir doğrama fiyatı belirlenirken büyük önem taşır.


Powered by WISECP
Top