Elektrik Elektronik Cihazlar

AnasayfaYazılarElektrik Elektronik Elektrik Elektronik Cihazlar

Elektrik ve Elektronik Sektör Bakışı

 

Elektrik ve elektronik alanında üretilen eşyalar, oldukça geniş bir ağa sahiptir. Beyaz eşyadan, telekomünikasyon cihazlarına kadar, bilgisayarlardan, savunma elektroniğine kadar profesyonel birçok ürün üretilebilmektedir. Teknolojik ve global gelişmeler, sektörün hem ürün yelpazesini genişletmiş hem de hızı unsurunu gün geçtikçe arttırmıştır.

 

Dünyada Elektrik Ve Elektronik Sektörü Sahipleri

 

Tüketici elektrik ve elektronik sektörü 2019’ da 750 milyar doların üstüne geçmiştir. 2024 yılına kadar öngörülen senelik ortalama %6,9 ile büyümeye devam edeceğidir. Yani 2024 yılı itibarıyla, 1 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. Şuan sektörün en büyük payı %24 oranla Çin, onu %21 ile takip eden ABD ve üçüncü sırada yer alan %5’ lik oranla Hindistan gelmektedir. Bu Pazar sıralaması içerisinde, 2024 yılına kadar büyümenin en hızlı olacağı ülke %13,6’ lık büyümeyle Hindistan’dır.

Tüketici elektroniği ögesi dört ana başlık altında incelenir;

 • Bilgisayar,
 • Araç içi elektronikleri,
 • Ev içi elektronikleri,
 • Taşınabilir elektronik cihazlar

Tüketici elektroniği ögesi olan bilgisayar, pazarın %19’luk dilimini oluşturur. 2024 yılına kadar senelik ortalama %0,6 büyüyebileceği yönünde öngörülür. Araç içi elektroniklerinde %1’ lik bir dilim oluşurken, gelecekte bu Pazar üzerinde daralma beklenir. Açıklaması ise birçok ürün Üreticisi kendi elektroniklerini geliştirmeye başlayıp, ek tarafları aradan çıkarmak istemesidir. Ev içi elektronikte %21’ lik kısmı oluşturmaktadır ve 2024 yılına kadar ortalama %8,1 büyüme göstereceği tahmin edilir. %59 oranlık payla en büyük oranı taşınabilir elektronik cihazlar alır. 2024 planında ortalama %8,3’ lük büyüme göstereceği öngörülmektedir.

Elektrikli motor sektör büyüklüğü ise 2019 yılında 465 milyar dolar olarak belirlenmiştir. 2030’ a kadar ortalama %6,2’ lik bir büyüme göstereceği ve 900 milyar doları aşabileceği düşünülür. Pazarda en büyük pay sahibi Çin  %53, sonra ABD ve en son olarak %5’ lik dilimle de Japonya gelmektedir.

Elektrik ve elektronik sektörleri hakkında araştırmalarımızı sizlerle paylaştık. Peki, Elektrik nedir? Elektronik nedir? Bir de birlikte bakalım.

Elektrik Nedir? Elektronik Nedir?

Elektrik Nedir? Akımın elektronlar vasıtasıyla hareketinden oluşan enerjidir. Serbest ortamda çekim gücüyle oluşur. Elektronik Nedir? Elektriğin kullanılarak bilgi işlenmesi, taşınması ve depolanmasını sağlayan sistemlerin incelendiği alandır.

Elektrikli Cihazlar

 

Elektrikli cihazlar oldukça fazla güç tüketirler. Alan olarak tehlike içeren elektrik üzerinde titizlikle durulması gerekir. Çarpması sonucu basit yaralanmalardan tutun, ölüm riskine varan sonuçlar doğurabilir.

Örnek olarak, fan, elektrik akımını dönme işlemi biçiminde dönüştürür. Genel olarak ebatları büyük olduğundan, geniş alana ihtiyaç duyarlar.

 

Elektronik Cihazlar

Elektronların akışını kontrol ederler. Elektronik, elektrik alanına giren elektronların hareketlerini inceler. İki tür elektronik bileşen vardır. Bunlar;

 •  Aktif Bileşen
 • Pasif Bileşen

Olarak ifade edilir. Aktif bileşen, enerji veren bileşen ögesi bilinir. Aktif bileşen ile enerji alan bileşenler ise pasif bileşen olarak bilinmektedir. Elektronik cihazların üç temel aktif bileşenleri ve iki de temel pasif bileşenleri vardır. İndikatör, kapasitör ve direnç aktif bileşenleri arasında yer alırken, yarı iletken ve tüp bileşenleri pasif kısımda yer almaktadır.

Elektrikli ve Elektronik Arasındaki Farklar

 

Elektrik ve elektronik aygıtlar arasındaki farklar aşağıdaki gibidir.

 1. Elektrikli cihazlar akımı, ısı ve ışık gibi başka bir enerjiye dönüştürmektedir. Elektronik cihazlar, işlemleri gerçekleştirmek amacıyla elektronların davranışlarını kontrol etmektedir.
 2. Elektrikli cihazlarda, elektrik akımının sağlanması alüminyum ve bakır kablolar kullanılır. Elektronik cihazlar yarı iletken olan maddeleri kullanmayı tercih eder.
 3. Elektrikli cihazlar alternatif akım kullanırken, elektronik cihazlar ise doğru akımı kullanırlar.
 4. Elektrikli cihazlar yüksek olan voltajı kullanır, elektronik cihazlar düşük olan voltaj üzerinde çalışmaktadır.
 5. Elektrikli cihazlar çalışmaları esnasında daha fazla güç tüketirler.
 6. Elektrikli cihazlarda iletkenlik yüksekken, elektronik cihazlarda iletkenlik düşüktür.
 7. Elektrikli cihazlarda gelen veriler değişmez, elektronik cihazlarda ise veriler değiştirilir.
 8. Elektrikli cihazlar elektronik cihazlara göre daha tehlikelidir
 9. Fan, motor, trafo elektrikli cihazlara örnek verilebilir. Transistor, mikro denetleyici gibi aygıtlar elektronik cihazların örnekleridir.

esnafkayıt.com elektrik ve elektronik cihaz kullanımlarında, dikkatli olmanızı önemle arz ederiz.

 


Powered by WISECP
Top