Otomotiv Endüstrisi Nedir? Otomotiv sektörü ne iş yapar?

 

 

Otomotiv endüstrisi, motorlu taşıtları tasarlayıp, üreten ve pazarlayan sektör dalıdır. Sanayileşmiş ülkelerde otomotiv sanayii, ekonominin lokomotifi kabul edilir. Lokomotif kabul edilme sebebi, petro-kimya, demir-çelik, lastik gibi sektörlerle olan yakın ilişkisidir. Tarım, turizm, altyapı sektörlerin ihtiyaç duyduğu motorlu araçları otomotiv sektörü sağlamaktadır. Bu sektördeki gelişmeler, ekonomiyi yakından etkiler.

Dünyada Otomotiv Sektörü Zor Durumda

 

2021 yılı otomotiv sektörü için oldukça zorluydu. 2020 senesinde başlayan pandemi, 2021 çip yokluğu ve ham madde fiyatlarındaki ani artışlar, otomotiv sektörünü kötü yönde etkiledi. Sektördeki üretimde yüzde 16 oranında bir daralmaya sebep oldu. Bunun yanında, iklim krizi ve çevre sorunları da sektör üstündeki baskıyı arttırdı. Bu değişimler, hibrit ve elektrikli araçlar dönemini başlatarak, tüketicilerin yönelimlerinde ciddi farklar oluşturdu. Gelişmeler, araç merkezli sistemleri daha verimli, sürücüsüz ve veri odaklı ekosisteme dönüştüreceğe benziyor. 2021 yılında otomotiv sektörü önemi vurgulanarak, siber güvenlik katmanları hiç olmadığı kadar artırıldı.

 

Türkiye Otomotiv Sektörü 2021

 

Türkiye’ de otomotiv sektörü yarattığı istihdam, katma değer ve vergi gelirleri ile ekonomik bakımdan büyük önem taşır. Ayrıca otomotiv endüstrisi gelişmiş olan teknolojileri ülkemize transferi konusunda öncülük etmektedir.

  • Türkiye otomotiv sektörü 2021 yılında 1 milyon 336 bin ürün üretti. 796 bini iç satışla sağlanırken, ederi 26 milyar USD’yi geçen 916 binlik ürünün ihracatı gerçekleşti. 2020 yılında satış oranı yüzde 62 arttı. Üretimde yüzde 11’lik azalış gözlemlenirken, İhracat alanında durum değişmedi ve bu yüzde 27’ lik bir azalma yaşandı.
  • 2021 yılının ilk çeyreği Avrupa otomotiv piyasasında da yüzde 23 oranında tarihte görülmeyen bir daralma oldu. Avrupa yılın ilk üç aylık dönemi içinde yaklaşık 1,7 milyon otomobil satıldı.

Türkiye otomotiv endüstrisi, üretim olarak dünya sıralamasında 15, Avrupa’ da ise dördüncü sıralamada yer alır.

TOGG Otomotiv Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

 

Türkiye’de mobilite ekosistemi köklü bir değişime uğrayacak. Türkiye merkezli otomobil üretici şirketi olan TOGG, 2019 yılında tanıtımı yapıldı. Ekosistem, geliştirilen elektrikli otomobiller etrafında kurulacak. Oluşturulacak olan ekosistemde, şarj altyapısından tutun konum uygulamalarına kadar, akıllı cihaz bağlantı uygulamaları, akıllı park uygulamaları ve otomobil yazılımını kablosuz bir şekilde güncelleme işlemine kadar birçok hizmeti içerecek.

Geçen yıl Aspilsan tarafından lityum iyon batarya üretimi fabrikası da, Türkiye otomotiv sektörü üzerinde büyük etki oluşturacak. Elektrikli araç üretimini destekleyerek, sektöre yeni boyut kazandırmada destek olacaktır. Yapılan yatırımlar otomotiv endüstrisi pazarında, ulusal ve küresel olarak büyük önem taşımaktadır.

 


Powered by WISECP
Top