Sonbahar Gezi Rotası

AnasayfaYazılarGünlük Kiralık DaireSonbahar Gezi Rotası

Sonbahar Gezi Rotası: Şanlıurfa

 

Bu sonbaharda hem karnınızı birbirinden lezzetli yemeklerle doyuracağınız hem de tarihin açığa çıkmış, çıkmamış topraklarında gezinebileceğiniz bir rota oluşturduk. Evet, başlıkta da verdiğimiz ipucundan anlaşılacağı üzere sizleri Şanlıurfa’ya davet ediyoruz. Şanlıurfa; Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan ve tarihin sıfır noktasına, birçok peygambere, evliyaya, türbeye, ziyarete ev sahipliği yapmış olan Mezopotamya’nın nadide şehirlerinden biridir. Bu küçük tanıtımın ardından şehir turuna başlayalım.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

 

Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Makamı)

Şanlıurfa yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok peygambere, evliyaya, türbeye, ziyarete ev sahipliği yapmıştır. Bu özelliğiyle adına peygamberler şehri denmektedir. Balıklıgöl ise Hz.İbrahim’in, dönemin kralı Nemrut tarafından islami değerlere sahip çıkarak putperestliği reddettiği ve insanları bu konuda yönlendirdiği için gölün bulunduğu alanı odunlarla doldurarak yakılmak istenmiştir. Allah(cc) ateşe emri üzerine, ateş suya odunlar ise balığa dönüşür. Bu makam da bir de Ayn Zeliha Gölü de bulunmaktadır. Zeliha, Nemrut’un evlatlık kızı, Hz.İbrahim’e âşık ve ona inanmış biridir. Hz.İbrahim’i ateşe atmalarının ardından kendini ateşe atar ve bu göl oluşur. Göle geldiğinizde makamı ziyaret ederek balıklara yem verebilir burada bulunan çay bahçelerinde soluklanıp, yöresel kıyafetlerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Tarihi Şanlıurfa Çarşıları

Bu çarşılar, Balıklıgöl’ün etrafında kümelenmiş bakırcıların, kuyumcuların, olmazsa olmaz baharatların özellikle isotun, çeşit çeşit kumaşların, yöresel kıyafetlerin, halı, kilim, aksesuarlar, ahşap malzemeler ve oyuncaklar gibi birbirinden renkli sıra sıra dizilmiş dükkânları keyifle gezebilirsiniz.

Göbeklitepe

Dünyanın en eski inanç merkezi ve Unesco tarafından tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe ile tarih bilginizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Üstelik insanların konuya yoğun ilgi göstermeleri ve Birleşmiş Milletler’in dahi bahçesinde Göbeklitepe’de bulunan bir dikilitaşı sergilediği gerçeğini düşünürsek. İnsanlık için büyük önem arz etmektedir. Gezmek için müze kartı edinmeniz yeterli olacaktır.

Halfeti

Şanlıurfa’nın Fırat Nehri tarafından bir bölümünün sular altında kaldığı ilçesidir. Halfeti aynı zamanda “Karagül Diyarı” olarak da kabul edilir.  Bunun yanı sıra Halfeti ‘Cittaslow’ ünvanını da almıştır. Burada kendisine has lezzetlerin varlığı da bu ünvanı elde etmesinde büyük role sahiptir. Burada Urfa kebabı, haşhaşlı kebap, şabut balığı yiyebilirsiniz. Ayrıca buradan kalkan teknelerle Savaşan köyünü gezebilir ardından oluşturulan rotayla Gaziantep Rum Kaleyi de gezebilirsiniz.

Birecik Kelaynak Üreme İstasyonu

1977’den bu yana Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Tarım ve orman Bakanlığına bağlı olarak kelaynak kuşlarının üreme ve korunması adına çalışmalar sağlanmaktadır. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu kuş türü Birecik’te koruma altındadır. Bu özel kuşları dilerseniz gelip ziyaret edebilir ve onlara dair daha detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Harran

Şanlıurfa denildiği zaman gerçekten attığınız her adımda tarihle burun burunasınız. Harran ilçesi denildiği zaman aklınıza birçok şey gelebilir kümbet evleri, ilk üniversite, Şuayb Şehri vs. bunlardan en dikkat çekici olanı belki de kümbet evleridir. Harra’nın en önemli mimari özelliği olan kümbet evler milattan önceki dönemlere dayanan bir geçmişe sahip ve İtalya’nın Alberobello adlı kasabasında benzer olan evlerle benzer yapıda olmasıdır. Bunun yanı sıra yine Harran’da kalıntıları bulunan ve ilk üniversite olarak adlandırılan antik alanı gezebilirsiniz.

 

Atatürk Barajı  

Buraya kadar gelip Atatürk Barajını görmeden olur mu? Atatürk Barajı özellikle Güneydoğu Anadolu Projesiyle bölgenin ve Türkiye’nin ciddi bir bölümünün elektrik ve su ihtiyacını karşılamaktadır. Barajı ziyaretinizde burada bulunan seyir terasında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

Şanlıurfa’da Neler Yenir, Neler Yapılır

Şanlıurfa gastronomi adına büyük bir öneme sahip olan şehirlerimizden biridir. Burada mutlaka şehrin kendine özel lezzetlerini tatmalısınız. Urfa kebabını, patlıcan kebabını, patlıcan tepsisini, tırnaklı pidesini, ciğerini, uzunca yapılmış isottan rengi karaya çalan lahmacununu, şıllık tatlısını, mırrasını (acı kahve) mutlaka tatmalısınız. Dar sokaklarından geçerken güzel kareler yakalamayı, akşam saatleriyle beraber yükselen müzik seslerine kulak verip sıra gecelerine dâhil olmayı ve çiğ köfteye doymayı sakın kaçırmayın. Gelmişken bu lezzetleri evde de yakalamak isteyenler için Urfa’nın meşhur isotunu, biber salçasını, kurutulmuş patlıcan biberini satın alabilirsiniz. 

 


Powered by WISECP
Top