Asansör

AnasayfaYazılarAsansör

Asansör

Henüz içerik eklenmedi. Lütfen daha sonra tekrar ziyaret ediniz.

ASANSÖR SİSTEMLERİ

Asansör, günümüzde yapıların artık dikey yönde ilerlemesinden doğan ve sıklıkla kullanılan bir yük ya da insan taşıma aracıdır.  Tarihine baktığımız zaman ilk olarak insan gücü, ardından buharla çalışmaktaydı. Ancak şimdilerde yaygın olarak elektrikle kullanılmaktadır. Binaların oldukça yüksek ve çok katlı olması asansör kullanımını binaların hem inşa esnasında hem de oturumu safhasında zorunlu kılmıştır.

Türkiye’de bulunan ilk asansör ise İstanbul Beyoğlu ilçesinde bulunan Pera Palace Hotel’de yer almaktadır ve 1895 yılında faaliyete geçmiştir. Asansörün, dönemin çizgilerini motiflerini yansıtmanın yanı sıra modernize edilmiş olduğu da görülmektedir.

 

Asansör Çeşitleri

Asansörler kullandığımız alanlara göre kimi zaman değişkenlik göstermektedir. Bu açıdan farklı tiplerde asansör çeşitleri kullanıma sunulmuştur. Bunlar;

Elektrikli Asansörler: Elektrik motoruyla çalışan bir makaranın halatları döndürmesiyle hareket etmelerini sağlayan sistemdir. Bu motor aldığı komutla kabini istenilen yöne hareket ettirmesi şeklinde çalışır. Kabin ve karşı ağırlık birlikte çalışır.

Hidrolik Asansörler: Bu asansör tipi daha çok trafik yoğunluğunun az olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Adından anlaşılacağı üzere hidrolik asansörler, hidrolik yağ basıncı kullanılarak piston aracılığı ile kabinin hareketini sağlayan sistemlerdir.

Yük Asansörü: Bu asansörler fabrika, depo, otopark gibi yoğun kaldırma kuvveti isteyen alanlarda 500 kg ila 10000 kg ağırlık taşıma kapasiteli asansörlerdir.

Engelli Asansörü: Bu asansörler yaşlı engelli, tekerlekli sandalye kullanan kimseler için özel olarak tasarlanmış olan asansör modelidir.

Sayıca arttırılabilecek ve birçok farklı alanda kullanımını gözlediğimiz asansör çeşitleri de mevcuttur. Bunun yanı sıra asansör fiyatları, asansör montaj süresi hakkında ya da asansör montaj, bakım ve onarım konusunda da titiz davranmakta fayda var. En nihayetinde asansör konusu uzun süreli kullanım ve güvenlik gerektirmektedir.


Powered by WISECP
Top