Dekorasyon ve Tadilat

AnasayfaYazılarDekorasyon ve Tadilat

Dekorasyon ve Tadilat

Henüz içerik eklenmedi. Lütfen daha sonra tekrar ziyaret ediniz.

 

MİMARİ DEKORASYON VE TADİLAT

Yaradılış itibariyle insanlar barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlardır. Bu ihtiyaç varoluştan bu yana değişmemiş olan bir ihtiyaçtır. İnsanlar ısınabilmek, korunabilmek gibi ihtiyaçlarını da bu sayede karşılamış olurlar. Barınmak zamanla ihtiyaç olmanın dışında görsel zevklerimizi doyurmak amacıyla da hayatımızın önemli bir konusu haline gelmiştir. Bu sayede dekorasyon artık yavaş yavaş yaşamımızda yerini almıştır. Yapıların içinde ve dışında yapılan düzenlemeler, süslemeler dekorasyonu oluşturur.

Dekorasyonun tarihi Eski Mısır dönemlerine kadar dayanır. Ancak dekorasyon tam anlamıyla 21. yüzyılda daha profesyonel bir hal almıştır. Böylece yeni bir iş kolu da oluşmuştur. Dekorasyon ve tadilat artık yaygınlaşmıştır.

Bu meslek kolu, günümüzde çok popüler bir hal almıştır. Tadilatın yanı sıra dekorasyon da insanlar için zaruri bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Geniş bir pazara hitap eden dekorasyon ve tadilat firmaları bünyelerinde mimarları, iç mimarları, grafik tasarımcıları barındırarak daha önde olma hedefi edinmişlerdir. Dekorasyon aynı zamanda insanlarda farklı hisleri, duyguları da hareketlendirmektedir. Örneğin; insanların kişisel özellikleri duygu ve düşünceleri (romantik, natürel ve ya geleneksel vb.) dekorasyon sayesinde karşıya aktarılabilir.

Günümüzde Farklı Örneklerini Gördüğümüz Dekorasyon Stilleri

Modern

Modern dekorasyon stilinin görüldüğü yerde sadelik esas alınır. Mobilyalar da dâhil olmak üzere bütün olarak karmaşadan uzaklık göz yormayan öğelere başvurulur.

Bohem

Bohem dekorasyon stilinin görüldüğü yerde kaygısız bir yaşam tarzı vardır. Rahatlık ön plandadır.

Minimal

Minimal dekorasyon stilinin görüldüğü yerde çok kafa yormaya gerek duyulmayan sadenin sadesi diyebileceğimiz modern bir yaşam tarzı hâkimdir.

İskandinav

İskandinav dekorasyon stilinin hâkim olduğu alanlarda karakteristik bir sadeliğin beyazın varlığı yoğun olarak hissedilir. Ferah bir ortam, abartıdan uzak doğal aydınlatmalar ve işlevsel mobilyalar İskandinav tarzı dekorasyonu oluşturur.

Klasik

Klasik dekorasyon stilinin görüldüğü yerde gösteriş esas alınır. Çiçekli duvar kâğıtları ve döşemeler, büyük şaşalı avizeler klasik tarz dekorasyonu temsil eder.

 Daha birçok trend stil moda ile gelişip değişiyor. Tüketim çılgınlığı arz talep dengesini daima değiştiriyor. Bu sayede dekorasyon ve tadilat yapan firmalara yoğun talep olmaktadır.

 


Powered by WISECP
Top