Forklift

AnasayfaYazılarForklift

Forklift

Henüz içerik eklenmedi. Lütfen daha sonra tekrar ziyaret ediniz.

FORKLİFT ARACI

Birçok iş alanında insan gücünden faydalanılmaktadır. Ancak bazen insan gücünün yetemediği noktalarda duruma yardımcı araçların el attığı durumlarda vardır. Bu yardımcılardan birisi olan forklift aracına değinelim.

Forklift kelime anlamına baktığımız zaman İngilizce kökenli olup fork (çatal) lift ise (kaldıraç) anlamını karşılamaktadır. Her ne kadar kelimenin telaffuzu kullanıcıları zorlasa da ilginçtir ki herhangi bir anlam kargaşası yaşanmamaktadır. Bu yüzden olur da portif, fortif, porklift, porkilit gibi kelimeler duyarsanız siz de ortama ayak uydurarak devam edebilirsiniz çünkü anlamı olmamasına rağmen TDK dahi ses çıkarmamaktadır. Bunun dışında istifleyici, çatallı istifleyici, çatallı kaldıraç, istifleme aracı da kabulümüzdür.

Forkliftler Ne İşe Yararlar

Forkliftler daha çok insan gücünün yetemediği alanlarda karşımıza çıkmaktadır.  Forkliftlerin 1,5-8 ton kapasiteli olduklarını ancak 40 tona kadar taşıma yapabilen özel forkliftlerin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yükü kaldırma kapasitesi olarak 3-7 m yüksekliktedir.

Bunun yanı sıra forklift kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da var.


Powered by WISECP
Top