Seracılık

AnasayfaYazılarSeracılık

Seracılık

Henüz içerik eklenmedi. Lütfen daha sonra tekrar ziyaret ediniz.

Seracılık Örtü Altı Tarım

Seracılık, iklim koşulları nedeniyle dışarıda yetiştirilemeyen; sebze, süs bitkileri ve çiçeklerin yetiştirilmesine izin veren tarımsal bir faaliyettir. Serayı; bitkileri, don ve aşırı sıcaklıktan koruyan olarak da ifade edebiliriz.  Bu faaliyetin günümüzde oldukça rağbet gördüğünü söylemek mümkündür. İklim koşullarının değişkenlik göstermesi, insanların daha sağlıklı beslenme ihtiyaçları, organik tarım üreticiliğinin artması gibi birçok etken seracılık faaliyetlerini daha ileriye taşımıştır.

Doğal ışığı en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış geleneksel seralar cam ve plastikten yapılmıştır. Ancak şimdilerde polikarbonat seralara talepler artmıştır. Bunun dışında seracılığın yapılacağı alan da çok önemlidir. Toprağın tarıma elverişliliği kaliteli, verimli bir toprak yapısına sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Seracılığın Önemi

Örtü altı sebze yetiştiriciliğinin ya da örtü altı meyve yetiştiriciliğinin sağlanması için belli başlı tarımsal ekipmanlar, sera naylonu, boom sulama sistemi, topraklı tarım serası, topraksız tarım serası, sera çelik konstriksiyon, sera çelik konstrüksiyon, tohum, gübre, tohum fidan, zirai ilaçlama seracılığın temel konularıdır.

Elbette firmalar doğan bu taleplere cevap verebilmek, sektörde daha önde olabilmek adına insanların kendilerine daha hızlı ulaşmalarını, teknoloji çağının gereklerine uygun olarak reklamcılık faaliyetlerinden faydalanarak yapabilirler.


Powered by WISECP
Top