Siber Güvenlik Sistemleri

AnasayfaYazılarSiber Güvenlik Sistemleri

Siber Güvenlik Sistemleri

Henüz içerik eklenmedi. Lütfen daha sonra tekrar ziyaret ediniz.

SİBER GÜVENLİK 

Dünyanın internet üzerinde bulanan tüm elektronik sistemlerindeki verileri korumak için oluşturulan bir siber güvenlik uygulamasıdır. Günümüz çağında internet ve elektronik cihazlar hayatımızın her eyerinde yer almaktadır ve bu Internet'e bağlı elektronik cihazların bir veri merkezi bulunmaktadır bu veri merkezlerinde bütün bilgilerin kayıt altında olduğu sunuculara kötü niyetli yazılımların saldırı düzenlemelerini engellemek için kurulan bir koruma kalkanı olarak görev yapmaktadır.
Son zamanlarda bu gibi tehditler çok daha kolay bir şekilde kullanıcılar etkilemektedir. Size birkaç önemli bilgi vereyim örnek veriyorum e posta adresimize her gün çok değişik ülkelerden bilinmedik mesajlar alıyoruz hatta Google bunu engellemek için spam mesaj bölümüne gelmesini sağlayan bir yazılım geliştirdi ve birçok kullanıcı buradaki spam görünen mesajların içindeki linkleri bilmeyerek tıklayarak güvenlik duvarını açmış oluyor bu da kötü niyetli yazılım uygulamalarına fırsat vererek kullanıcının tüm bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir bu konuya çok dikkat etmeliyiz.
Ayrıca kulanmış olduğunuz bir web sitesi veya farklı bir internet cihazı kullanıyorsanız nelere izin verdiğinize çok dikkat etmelisiniz. Siber güvenlik sistemi tüm ülkelerde farklı bir konumda çalışmaktadır. Bu konuda kendini geliştirmiş olan ülkeler daha güvenli bir ülke konumuna gelmiş olmaktadır. Bu konuda ülkemizde son yılar da kendisini siber güvenlik alt yapısını güçlendirerek daha güvenilir bir ülke olma çabasındadır. Şu anda siber güvenlik sistemi ülkeler arasında bir savunma stratejisine sahiptir ve gelecekte sadece siber ağ üzerinde birçok ülkeyi çok ciddi anlamda kaosa sürükleyecek güce sahip olacaktır.
Bizim ülke olarak bu konuda kendimizi sürekli geliştirerek tüm vatandaşlarımızın bilgi ve can güvenliğini sağlama almak zorundayız. Siber güvenlik geleceğin dünyasında çok önemli bir yerdedir umarım bu konuda ilerleyen yılar da dünyanın en iyi siber güvenlik alt yapısına sahibi bir ülke konumuna geliriz.

Siber Saldırı esnafkayit.com

SİBER SALDIRILARA KARŞI KENDİMİZİ NASIL KORURUZ ?


Öncelikle bütün özel bilgilerimizin bulunduğu elektronik cihazlara kurduğumuz kullanıcı adı ve şifrelerimizi zor karakterler seçerek hatta biraz uzatarak seçmemiz kötü amaçlı yazılımları bu konuda caydıra biliyor.
Güvenilir ve herkesin kullandığı bilindik Antivirüs programları cihazlarımıza kurarak bilgilerimizi güvence altına alabiliriz.
Tanımadığımız kişilerden gelen e postalara çok dikkat etmeliyiz çünkü burada yapacağımız en ufak hatta tüm bilgilerinizin güvenliğini riske atabilir o yüzden tanımadığımız kişilerden gelen e postaların içindeki bilinmedik linkleri açmayalım.
Günümüzde birçok halka açık yerde toplu Wifi kullanımı yapmaktayız bu konuda da çok dikkatli olmalıyız mümkünse o Wifi üzerinden kesinlikle internet hizmeti almaya çalışmayalım çünkü kötü niyetli yazılımlara açık kapı bırakıyoruz bu konuda da hem ülkemiz için hem de kendi bilgilerimizi güven altına almak bir zorunluluktur bu konuda çok dikkatli olmamız gerektiğini asla unutmayalım.


Powered by WISECP
Top